Światowy Tydzień Przedsiębiorczości za nami!

By cifal,

12 edycja Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

Był to Tydzień pełen wyzwań, rozwoju i szans dla naszych mieszkańców – od tych najmłodszych, przez uczniów, studentów i osoby pracujące, do słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

W Płocku, Inauguracja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości odbyła się w sobotę, 16 listopada, o godzinie 15:00 w Galerii Mazovia. Otwierający panel dyskusyjny, zatytułowany „Młodzi influencerzy czy młodzi przedsiębiorcy?” dotyczył tego, jak można wykorzystać swój potencjał i swoją kreatywność w przedsiębiorczy sposób. Zaproszeni goście to popularni młodzi twórcy internetowi – Marcin Dubiel, Julia Kostera i Cezary Gołębiewski, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami w tym zakresie. Moderatorem była pani Olivia Drost – managing partner w Spotlight Agency.

W samym tygodniu na płocczan czekało wiele ciekawych wydarzeń, np.:

Warsztaty PFR Projektanci Innowacji – Program Grow with Google
Projektanci Innowacji PFR to ogólnopolska akcja edukacyjna. Warsztaty uczą kreatywnego myślenia oraz tworzenia nowatorskich produktów i usług przy wykorzystaniu Design Thinking. Program bazuje na wewnętrznej metodzie stworzonej na potrzeby rozwoju innowacji w Google pod nazwą Creative Skills for Innovation Lab. Biorąc udział w projekcie uczymy się budować trzy podstawowe kompetencje: zrozumienie użytkownika (Empatia), Myślenie 10x (Myślenie bez granic) oraz Eksperymentowanie (Tworzenie prototypów).

Zarządzanie emocjami w relacjach z innymi, czyli jak zadbać o jakość życia? – Warsztaty dla słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku
To autorski program warsztatów trener Grażyny Białopiotrowicz, mający na celu wzmocnienie świadomości sposobów prowadzenia samego siebie oraz poznanie procesu powstawania emocji i ich ujawniania się. Pozwolił słuchaczom na doskonalenie umiejętności rozpoznawania swoich emocji oraz emocji innych ludzi. Była to wyjątkowa okazja do rozwijania umiejętności interpersonalnych i emocjonalnych. Poruszone zostały takie zagadnienia programowe jak „Komunikowani się z innymi, jako baza zarządzania emocjami” czy „Sztuka wyrażania emocji i zarządzanie nimi”

Style Myślenia vs skuteczna komunikacja – Poznaj FRIS ®
Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad złotym środkiem w prowadzeniu swojego biznesu, budowaniu relacji w zespole, nawiązywaniu kontaktu z klientem. Narzędzie psychometryczne FRIS® – metoda badania Stylów Myślenia i Stylów Działania pomaga wspierać ludzi w ich rozwoju oraz zrozumieć oczekiwania zarówno współpracowników jak i klientów. FRIS® w wygodny, prosty i inspirujący sposób dostarczania wiedzy na temat tego, kto najlepiej sprawdzi się w poszczególnych etapach, działaniach i zadaniach. Pomaga lepiej komunikować się z otoczeniem, a także zwiększać satysfakcję pracy. Model FRIS® nie wartościuje ludzi, lecz podkreśla unikalność każdego sposobu myślenia.

Warsztaty programistyczne – Koduj w Płocku
Koduj w Płocku to inicjatywa mająca na celu integrację płockiej społeczności entuzjastów programowania, kodowania i developowania, poprzez spotkania, warsztaty i webinaria. Każdy może programować zawodowo, kodować hobbystycznie lub developować w myślach a wszyscy są mile widziani.

Fundacja Lean Education przeprowadziła szkolenia z Lean Thinking dla ponad 50 uczniów płockich szkół, przygotowała trzy moduły szkoleń dla przedsiębiorców, dotyczące podejścia do zmian, nowego pracownika w firmie czy problemu braku zaangażowania, oraz zorganizowała spotkanie praktyków Lean Management na terenie firmy CNH, wspólnie z patronem medialnym ”Lean niech będzie z Wami”. Podczas spotkania praktycy na co dzień wykorzystujący narzędzia szczupłego zarządzania, podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny przygotował spotkania informacyjne dotyczące Pracowniczych Planów Kapitałowych czy zasad udzielania pomocy publicznej w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Powiecie Płockim, oraz warsztaty z zarządzania stresem. Zaprosił również na konferencję pn. „Mentoring w Biznesie”, podczas którego odbył się panel dyskusyjny z udziałem mentorek Sieci Przedsiębiorczych Kobiet oraz przedstawiono program akceleracyjny Polskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.

Do współtworzenia Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości włączyły się również płockie uczelnie wyższe:

Politechnika Warszawska, Filia w Płocku przygotowała kilka propozycji promujących przedsiębiorczość: warsztaty na temat networkingu, seminarium „Przedsiębiorczość między teorią a praktyką” czy Międzynarodowy Dzień Studenta, który min. był okazją do przybliżenia studentom programu ERASMUS + (program praktyk za granicą).

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku zorganizowała bezpłatny panel edukacyjny „Niech mnie zobaczą, niech mnie usłyszą” skierowany do uczniów klas maturalnych. Składał się z dwóch modułów szkoleniowych. Warsztaty dotyczące dress codu, właściwej prezentacji podczas wystąpień, komunikacji interpersonalnej, a także wystąpień publicznych, operowania głosem i pracy nad emocjami.

Mazowiecka Uczelnia Publiczna zaprosiła na otwarty wykład motywacyjny Pawła Staworzyńskiego Inspiracja i motywacja do ciągłego doskonalenia i rozwoju, konferencję Biznesowy potencjał nowych mediów czy Międzynarodową Sesję Naukową pt. Przedsiębiorczość a innowacyjność. Do tego dla studentów zorganizowane zostały warsztaty z programowania, grafiki komputerowej czy e-gier symulacji biznesowych.

Spektakularnym zwieńczeniem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Płocku była 3. edycja City Coders Hackathon Płock, którego tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem Zaprogramuj Płock bez barier! Podczas wydarzenia programiści z całej Polski projektowali rozwiązania nawiązujące do jednego z proponowanych przez organizatorów tematów. W tym roku były to: „e-Płock”, czyli pomysły na wsparcie miejskich usług publicznych. Drugie zagadnienie „Szybko do celu” miało za zadanie zachęcić programistów do usprawnienia mobilności w mieście. Z kolei aplikacje wypracowane w ramach trzeciego tematu, jakim był „Junior & Senior”, miały promować ekologię i bezpieczeństwo w różnorodnych aspektach życia, niezależnie od wieku. Projekty powstawały na podstawie danych udostępnianych przez Urząd Miasta Płocka.