PlocMUN juz po raz szósty!

By cifal,

Płock Model United Nations (PlocMUN) jest konferencją organizowaną nieprzerwanie od 6 lat przez uczniów programu dyplomowego matury międzynarodowej LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im Władysława Jagiełły w Płocku. Celem Konferencji jest przede wszystkim szerzenie wiedzy na temat ważnych problemów globalnych w XXI w. Uczestnicy biorący udział w debatach w komitetach będą mieli okazję nie tylko przyjrzeć się danemu problemowi z bliska, ale również spróbować znaleźć jak najlepsze  rozwiązanie każdego z nich.

W tym roku do udziału w konferencji zarejestrowało się 120 delegatów, którzy byli członkami  jednego z ośmiu komitetów: Rada Europejska, Rada Bezpieczeństwa, Komisja ds. Nauki i Technologii na Rzecz Rozwoju, ONZ Kobiety (UN Women), Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Kongres Kontynentalny, Międzynarodowy Trybunał Karny (ICC)a także Komitet Kryzysowy.

Konferencja Model United Nations jest bardzo istotna dla Płocka jako prężnie rozwijającego się miasta realizującego strategię zrównoważonego rozwoju. Chciałbym jednak podkreślić, że angażowanie młodzieży w najistotniejsze problemy z jakimi mierzy się świat, to niezwykle istotna część misji, jaką wspólnie z Instytutem ONZ ds. Szkoleń i Badań UNITAR, realizuje płocki CIFAL.  

Misją Globalnej Sieci CIFAL jest przekazywanie wiedzy, która jest niezbędna do realizacji 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju; budowanie i rozwijanie kompetencji ich uczestników tak, aby mogli stawić czoła wyzwaniom współczesnego świata.

Widoczne, ogromne zaangażowanie międzynarodowej społeczności poprzez udział w konferencji MUN organizowanej właśnie tutaj, w Płocku, to bardzo trafne odzwierciedlenie dywizy płockiego CIFALa – „Myśl globalnie, działaj lokalnie”