Autosobriety Polska- wakacje bez promili!

By cifal,

Konferencja prasowa PAP

PAP/M.Kmieciński

Wakacje i letni czas, to bardzo niebezpieczny okres na drogach. Szczególnie tragiczne w skutkach są wypadki spowodowane przez nietrzeźwych kierowców, którym można zapobiec. Właśnie w tym celu powstał „Autosobriety – ruszaj bez promili”, międzynarodowy program szkoleniowy edukujący młodych kierowców w zakresie bezpieczeństwa i konsekwencji prowadzenia pojazdów po alkoholu.

„Autosobriety” to bezpłatne szkolenie mające na celu zapobieganie prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu, skierowane przede wszystkim do początkujących i przyszłych kierowców, instruktorów szkół jazdy oraz ośrodków szkolenia kierowców. Polska jest pierwszym krajem w UE, który realizuje ten projekt, a jego wdrażaniem zajmuje się CIFAL Płock – pierwszy w Europie afiliowany ośrodek szkoleniowy Instytutu ONZ ds. Badań i Szkoleń UNITAR.

Artur Zieliński, zastępca prezydenta Płocka i dyrektor wykonawczy CIFAL w Polsce wskazuje, że wielu kierowców rusza w trasę w przekonaniu, że ich organizm zmetabolizował alkohol – na przykład spożywany dzień wcześniej.

„Edukowanie i przypominanie, jak tragiczne mogą być skutki jazdy po alkoholu, jest kluczowe dla poprawy bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dlatego prowadzimy program szkolenia Autosobriety – ruszaj bez promili adresowany głównie do młodych kierowców. Chcemy też, by program Autosobriety uzupełnił tradycyjny program nauki realizowany przez ośrodki szkolenia kierowców w całej Polsce” – informuje Artur Zieliński.

PAP/M.Kmieciński

Ze szkolenia można się dowiedzieć jaki wpływ na organizm ma alkohol, jak wpływa na możliwości prowadzenia pojazdów i jakie ryzyka są z tym związane, z jakimi konsekwencjami prawnymi należy się liczyć prowadząc pojazd po alkoholu, a także jakie są statystyki dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu w Polsce i na świecie oraz jak zapobiegać prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu.

„Młodym i niedoświadczonym kierowcom może czasem brakować zdolności obiektywnej oceny sytuacji na drodze, mogą mieć braki w wyszkoleniu czy natrafić na niekorzystne warunki drogowe – to jeszcze można zrozumieć. Ale nie ma powodu ani żadnej wymówki, aby prowadzić auto pod wpływem alkoholu. Dlatego tak ważna jest edukacja i prewencja. Programy takie jak Autosobriety są potrzebne – przypominają, że wszyscy możemy być częścią rozwiązania problemu nietrzeźwych kierowców” – zauważa Kuba Bielak, współzałożyciel i zarządzający Akademią Kuźnia Kierowców.

Według danych Komendy Głównej Policji w ubiegłym roku w naszym kraju wydarzyło się niemal 2,3 tys. wypadków drogowych po alkoholu, w których śmierć poniosło 268 osób.

Z danych Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że wypadki drogowe z udziałem kierowców pod wpływem alkoholu stanowią 7 proc. ogółu wypadków. Najwięcej z nich odbywa się w wakacje i w weekendy. Najczęściej powodują je młodzi mężczyźni – od 18 do 24 roku życia.

„W Europie statystyki są zatrważające 6,5 tys. zgonów w wypadkach drogowych. Każdego roku, przestrzegając zakazu jazdy po alkoholu, można by tego uniknąć” – przekonuje Maria Dąbrowska-Loranc, kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Instytucie Transportu Samochodowego.

Dorota Olszewska, prezeska Stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego, przypomina, że nie ma skutecznego sposobu na szybsze pozbycie się alkoholu z organizmu. Są to tylko mity.

„Sen spowalnia metabolizowanie alkoholu, więc nie przyspiesza procesu jego wydalania, kawa z kolei także nie spowoduje szybszego wytrzeźwienia, może jedynie pomóc nie zasnąć. Po prostu nie wsiadajmy do samochodu po alkoholu” – apeluje Dorota Olszewska.

Partnerem programu jest Stowarzyszenie Polska Wódka (PVA), które od lat prowadzi działania edukacyjne w zakresie odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu i jego wpływu na organizm.

„Wiedza wśród kierowców jest nadal niewystarczająca. Szkodliwe mity o tym, jak szybko od momentu spożycia alkoholu możemy wsiąść za kierownicę, skłaniają do podejmowania ryzykownych zachowań na drodze. To prowadzi do wypadków, których można uniknąć. Mam nadzieję, że z programu Autosobriety – ruszaj bez promili” – mówi Andrzej Szumowski, prezes Stowarzyszenia Polska Wódka.

Szkolenie Autosobriety jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich chętnych. Składa się z czterech modułów, zakończonych testem. Można je zrealizować bezpośrednio na stronie UNITAR lub platformie e-learningowej EdApp. W ramach szkolenia kursanci mogą też skorzystać ze specjalnych gogli VR, przez które można obejrzeć film, odwzorowujący sposób postrzegania osoby będącej pod wpływem alkoholu.

Program Autosobriety ma się też przyczynić do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju (ang. Sustainable Development Goals – SDG) przyjętych przez państwa członkowskie ONZ, a konkretnie celu nr 9 – do 2030 roku zmniejszenia o połowę liczby rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych, spowodowanych przez kierowców będących pod wpływem alkoholu oraz ograniczenia liczby wypadków spowodowanych przez kierowców pod wpływem innych substancji psychoaktywnych.

Źródło informacji: PAP MediaRoom