Autosobriety Polska- inauguracja w Płocku!

By cifal,

Ruszaj bez promili! W Płocku wystartował „Autosobriety” – globalny program szkolenia kierowców przygotowany przez UNITAR

Każdego roku w wypadkach drogowych w Polsce giną ludzie. Jedną z przyczyn jest prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu – zwłaszcza przez młodych kierowców. Płock jako pierwsze polskie miasto ruszył z pilotażem prewencyjnego programu szkolenia kierowców „Autosobriety”, którego celem jest zapobieganie prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu, a co za tym idzie – śmiertelnym wypadkom i kolizjom drogowym.

Według policyjnych statystyk w ubiegłym roku odnotowano niemal 2,5 tys. wypadków drogowych, w których uczestniczyli użytkownicy dróg (kierujący, piesi, pasażerowie) będący pod wpływem alkoholu, i w których śmierć poniosło 331 osób. W samym tylko województwie mazowieckim doszło do 354 wypadków z udziałem osób pod wpływem alkoholu, z czego śmierć poniosły 73 osoby, a rannych zostało niemal 400 osób.

Bardzo dużo wypadków odnotowano w grupie osób młodych – między 18 a 24 rokiem życia. Brak doświadczenia, zbytnia pewność siebie, podejmowanie ryzykownych zachowań i – niestety – jazda pod wpływem alkoholu, to najczęstsze przyczyny wypadków powodowanych przez świeżo upieczonych kierowców.

Szkolenie, które może wiele zmienić

„Autosobriety” to program szkolenia kierowców online, mający na celu zapobieganie prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu, a co za tym idzie – śmiertelnym wypadkom i kolizjom drogowym. Powstał z inicjatywy UNITAR – Instytutu ONZ ds. Badań i Szkoleń (United Nations Institute for Training and Research) i jest obecnie realizowany w Republice Południowej Afryki, Dominikanie, Meksyku i Ekwadorze, a do 2024 r. zostanie wdrożony w kolejnych, ponad 10 krajach. Polska jest pierwszym krajem w UE, który realizuje ten projekt. Kierowany jest przede wszystkim do przyszłych kierowców, instruktorów szkół jazdy oraz ośrodków szkolenia kierowców.

Szkolenie składa się z czterech modułów dostępnych bezpośrednio na stronie UNITAR, a także na partnerskiej platformie mikrolearningowej EdApp. Kandydaci na kierowców dowiedzą się z nich jaki wpływ na organizm ma alkohol, jak wpływa na możliwości prowadzenia pojazdów i jakie ryzyka są z tym związane, z jakimi konsekwencjami prawnymi należy się liczyć prowadząc pojazd po alkoholu, a także jakie są statystyki dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu w Polsce i na świecie oraz jak zapobiegać prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu. W ramach szkolenia kursanci mogą też skorzystać ze specjalnych gogli VR, przez które można obejrzeć film odwzorowujący sposób postrzegania osoby będącej pod wpływem alkoholu.

Płock inicjatorem zmian w Polsce

W Polsce koordynacją wdrożenia projektu będzie się zajmował, działający w strukturach Urzędu Miasta Płocka, ośrodek CIFAL Płock. To jeden z 25 afiliowanych, międzynarodowych centrów szkoleniowych UNITAR.

Nietrzeźwi kierowcy to zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu. Niezwykle istotne jest, aby przed siadaniem za kółkiem po alkoholu powstrzymywał kierujących nie tylko strach przed karą, ale zrozumienie, jak tragiczne mogą być tego skutki. Celem edukacyjnego projektu, który dziś rozpoczynamy w Płocku, a który – mam nadzieję – już wkrótce obejmie cały kraj, jest wyposażenie kierowców w wiedzę. Chcemy, aby program Autosobriety docelowo rozszerzył i uzupełnił tradycyjny program nauki realizowany przez ośrodki szkolenia kierowców – będziemy o tym rozmawiać z właścicielami szkół nauki jazdy, aby każdy kursant mógł je odbyć. Program będzie też dostępny on-line, co umożliwi samodzielne ukończenie szkolenia praktycznie każdemu chętnemu. Mam nadzieję, że wdrożenie programu w Płocku to początek szeroko zakrojonej akcji edukacyjnej, która przyczyni się do eliminacji tak istotnego problemu, jakim jest prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu – podkreślił Artur Zieliński, zastępca prezydenta Płocka i Dyrektor Wykonawczy CIFAL w Polsce.

Partnerzy Programu

Partnerem programu w naszym kraju jest Stowarzyszenie Polska Wódka (SPW), które m.in. zajmuje się działaniami edukacyjnymi w zakresie odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu, wspiera edukację młodych kierowców w celu zapobiegania prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu, prowadzi programy edukacyjne dotyczące wpływu alkoholu na organizm.

 Wszyscy musimy mieć świadomość, że nie ma zgody na prowadzenie pojazdów przez nietrzeźwych kierowców. Dlatego nasze przesłanie jest proste: kiedy w planach mamy podróż autem – bezwzględnie zrezygnujmy z alkoholu, bezpieczeństwo własne i innych użytkowników dróg jest najważniejsze. Nasze Stowarzyszenie angażuje się w akcje społeczne i edukacyjne dotyczące odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu – uważamy, że wiedza i wynikająca z niej świadomość oraz odpowiedzialność są najważniejsze – podsumowała Elżbieta Kwiecińska-Prysłopska, Dyrektor Generalna Stowarzyszenia Polska Wódka.

Program został ponadto objęty patronatem przez Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego, działające na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i zmniejszenia liczby ofiar wypadków drogowych w Polsce.

Cieszymy się, że możemy patronować inicjatywie, której podstawą jest ciekawy i angażujący program edukacyjny. Problem prowadzenia po alkoholu na polskich drogach jest niestety wciąż aktualny. Podstawą do jego wyeliminowania jest konsekwentne uświadamianie i szkolenie z zagrożeń, jakie ze sobą niesie. Szczególnie ważną grupą w tym szkoleniu są młodzi kierowcy. Tym bardziej cieszy nas to, że program „Autosobriety” został skierowany szczególnie do tej grupy użytkowników dróg – wskazała Dorota Olszewska, Prezeska Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego.

„Autosobriety” dla Celów SDG

Program „Autosobriety” ma się też przyczynić do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju (ang. Sustainable Development Goals – SDG) przyjętych przez państwa członkowskie ONZ, a konkretnie celu nr 9 – do 2030 roku zmniejszenia o połowę liczby rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych spowodowanych przez kierowców będących pod wpływem alkoholu i ograniczenia liczby wypadków spowodowanych przez kierowców będących pod wpływem innych substancji psychoaktywnych.